EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA W MOIM CODZIENNYM ŻYCIUJeżeli czytasz ten wpis, to znaczy ze temat ekologii nie jest Ci obcy. Jeśli tak jak ja uważasz, że małe kroki mają znaczenie zapraszam do dalszej lektury. Hasło ,,zero waste'', ,,less waste'' czy eko jest coraz bardziej popularne. Dla wielu to tylko moda, przelotny trend, jednak jest wiele osób dla których ten temat jest ważny z czego bardzo się cieszę.

Jak to się zaczęło ?

Jeżeli posiadasz własne gospodarstwo domowe, zarządzasz budżetem, organizacją, porządkiem, kuchnią to widzisz na co dzień ile plastiku i zbędnych przedmiotów Cię otacza. Pamiętam jak nie mogłam znieść kolejnych pustych butelek po wodzie mineralnej, kolejnej foliowej reklamówki, która nie mieściła się w szufladzie czy wyrzucania worka śmieci co 2 dzień. Pewnego dnia pomyślałam DOŚĆ trzeba to zmienić i tak do dziś, małymi krokami działam. Korzystam na tym ja, mój domowy budżet, ale i środowisko.

Moje dotychczasowe rozwiązania w kierunku ''less waste''.

1. Metalowe słomki 

Praktyczne rozwiązanie dla fanów picia przez rurkę/słomkę wody czy innych napojów. Mój zestaw zamówiłam przez internet, wraz z szczoteczkami do czyszczenia. Całość przechowuje w materiałowym woreczku. Dostępne są różne kolory, a cena nie jest wygórowana. Zostawiam przykładowy link - KLIK 2. Materiałowe woreczki na warzywa i owoce.


To dla mnie szczególnie istotny element. W każdym supermarkecie czy nawet mniejszych sklepikach reklamówki na owoce i warzywa są darmowe. Nagminnie widzę pakowanie np. jednego jabłka do takiej jednorazówki. Pytanie po co ? Czy nie lepiej po prostu ten krok pominąć ? W swojej torebce zawsze mam  małe materiałowe woreczki, które wykorzystuję, gdy kupuję większą ilość ziemniaków, pomidorów czy innych warzyw. To ekonomiczne, praktyczne oraz przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Co więcej, podczas robienia zakupów możesz zainspirować kogoś do zmian. Sama kilka razy zostałam zapytana, gdzie takie woreczki są dostępne - przykładowo KLIK3. Bawełniane duże torby na zakupy 

To chyba najbardziej popularny krok w stronę ekologii. Od dawna wiele osób przerzuciło się na materiałowe torby. Podejrzewam, że główną przyczyną jest wprowadzenie opłat za jednorazowe reklamówki jednak ufam, że nie tylko. Duża, pojemna torba świetnie sprawdza się nie tylko na zakupy, wiele razy sięgam po nią podczas rożnych krótkich wyjazdów czy jeśli korzystam z biblioteki. 4. Dzbanek filtrujący / butelka z filtrem na wynos


Po wprowadzeniu tego rozwiązania w życie, szybko zauważyliśmy z mężem różnice. Około 2-3 butelek dziennie mniej w mieszkaniu. W odniesieniu do tygodnia czy dłuższego okresu czasu był to dla nas przełom. Nie trzeba kupować kolejnej zgrzewki wody, wyrzucać kolejnego wora ze śmieciami, a i w portfelu zostaje więcej monet. 

Dzbanek filujący Dafi okazał się idealnym zakupem, do tego mniejsza butelka z filtrem do torebki to strzał w 10 ! 5. Środki czystości DIY 

W tej kwestii cały czas się uczę. Nie łatwo jest zastąpić płyn do szyb czy naczyń własnym wynalazkiem. Na dziś dzień do czyszczenia blatów i innych powierzchni sprawdza się mój płyn uniwersalny czyli: woda, ocet i olejek eteryczny. Najczęściej spray wykorzystuję w kuchni by nie czyścić blatów silnymi detergentami w miejscu, gdzie jest kontakt z żywnością. Na temat płynu DIY pisałam tutaj - KLIK zachęcam, więc do przeczytania. Nadal jednak testuję, próbuje i sprawdzam różne receptury. Jeśli odkryję nową perełkę na pewno dam Wam znać. 6. Naturalne kosmetyki w ekologicznych opakowaniach.

Bycie świadomym konsumentem to nie łatwe zadanie. Wiele aplikacji ułatwia nam czytanie etykiet lub rozpoznawania znaków towarowych. Nie musimy być wykwalifikowani w tej dziedzinie, by na co dzień wybierać mądrze. Jak wiecie, kosmetyki naturalne są najbliższe mojemu sercu jednak na dziś dzień również zwracam uwagę na to kto w jaki sposób i jak zapakuje dany produkt. Najczęściej sięgam po szklane pojemniki, planuję też przetestować kilka szamponów oraz mydeł w kostce by do minimum ograniczyć zbędne opakowania.Ciekawa jestem jak oceniacie moje dotychczasowe poczynania w tej kwestii i jakie rozwiązania sami praktykujecie w codziennym życiu. Na odpowiedzi czekam w komentarzach, być może wzajemnie się zainspirujemy.
Do napisania - A.

4 komentarze

 1. Oh very informative and useful darling
  xx

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne rozwiązania. Nie używam słomek, więc nie potrzebuję metalowych. Mam trochę plastikowych, ale raczej wykorzystam je do rękodzieła. Dzbanek jest, ale niestety nie mam torebek na warzywa i owoce. Używam w kółko tych samych foliówek, aż już nic z nich nie zostanie. Muszę to zmienić. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Używam toreb bawełnianych zazwyczaj (jeśli nie zapomnę ze sobą zabrać), a jeśli już mi się zdarzy, że muszę kupić reklamówkę, to potem wykorzystuję ją jako worek na śmieci, ewentualnie na kolejne zakupy (jeśli nie zapomnę jej zabrać).

  Ogólnie podziwiam ludzi, którzy potrafią żyć według zasady "less waste", czy "zero waste" - ja sama zdecydowanie bym tak nie potrafiła, choć staram się zwracać uwagę na niektóre rzeczy :)

  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń